Rahmet Yolları Kesti Kitabı - Kemal Tahir Kitapları

Şu ana kadar 95232 kitabı okuyucusuyla buluşturduk!

Telefon ve WhatsApp İle Sipariş İçin 0 533 131 33 00
Marslı
Rahmet Yolları Kesti
Kemal Tahir
.
1 kişi tarafından yorumlandı.
16,00 TL20,00 TL

YORUMLAR NASIL SATIN ALIRIM?

Temin süresi 2 iş günüdür. Toplam temin ve teslimat süresi 3 ile 4 iş günüdür. Standart kargo ücreti 5.90 TL olarak ücretlendirilmektedir.Kitap Hakkında

 • Yayın Evi

  Adam Yayınları

 • Sayfa

  397

 • Kapak

  Karton

 • Ebat

  135-195 mm

 • Barkod

  9789754181685

 • Baskı

  1975-1

Kemal Tahir`in insan anlayışını okura bilinçli bir biçimde vermeyi tasarladığı ilk yapıtı Rağmet Yolları Kesti` dir.
Andre Maurois` nın bir sözünden yola çıkarak, Anadolu`da yaygın olan, `halktan yana eşkıya miti` ni yıkmak için yazmış olduğu bu yapıtında yazar, düşüncesini doğrulamak için bir araç olarak kullandığı Uzun İskender`in kişiliğinde, eşkıyaları mahküm etmeye çalışırken eşkıyanın ruhsal zavallılığını sergiler, Uzun İskender` in bir dolap çevireyim derken, halka karşı kişilerin düzenlediği dolaplara nasıl düştüğünü uzun boylu anlatır.
``(1972)
- Mehmet Ergün
Kemal Tahir` in ilk romanlarından olan , (birinci basımı 1957) halkımız arasında yıllardır sürüp gelen, folklorumuza derinliğine yansımış bulunan eşkıya hayranlığına karşı çıkan bir yapıttır.
İnce Memed` in büyük başarıyla aydınlar arasında da yaygınlaşanmaya başlayan bu hayranlığa karşı Kemal Tahir, Rahmet Yolları Kesti` yle, önceleri bir hayli yadırganan ters bir görüş getirmiş, yanlış bir duygusallığı önlemeye çalışmıştı.

``Eğer bir memlekette, bu, eski eşkıya lejandlarının hayranlık havası, yalnız köylülerde değil, aydınlar arasında da sürüp gidiyorsa, eşkıya ülküleştirip yüceltiliyor, onlara birtakım umutlar bağlanıyorsa, yalnız idari bir zaafın değil, aydınlar arasında da şuursuz bir ters anlayışın ve koşuluşun varlığına inanmak gereklidir.
``(1965)

Yorum Yazın

* Gerekli Alanlar

 • mavi m. dedi ki;

  “TARİHİ OLGULARA ELEŞTİREL BAKABİLMENİN KİLOMETRE TAŞLARINDAN BİRİSİ BU ESER....”

Kemal Tahir Kitapları

Tümünü Gör

Benzer Kitaplar

© MaxKitap 2016 Tüm Hakları Saklıdır. Maxkitap.com bir Tepe'nin Yeri iştirakıdır.

Site Creation & Technology by WebHane