Örselenmiş Osmanlıdan Medeniyet Umuduna Kitabı - Sadettin Ökten Kitapları

Şu ana kadar 95228 kitabı okuyucusuyla buluşturduk!

Telefon ve WhatsApp İle Sipariş İçin 0 533 131 33 00
Marslı
.
0 kişi tarafından yorumlandı.
12,00 TL15,00 TL

YORUMLAR NASIL SATIN ALIRIM?

Temin süresi 2 iş günüdür. Toplam temin ve teslimat süresi 3 ile 4 iş günüdür. Standart kargo ücreti 5.90 TL olarak ücretlendirilmektedir.Kitap Hakkında

 • Yayın Evi

  Hayy Kitap

 • Sayfa

  204

 • Kapak

  Karton

 • Ebat

  135-195 mm

 • Barkod

  9786055181475

 • Baskı

  2014-1

Bundan sonra insanlara ve bizim topluma yeni ve daha kalıcı bir şey lazım olacak.
O lazım olacak şeyin adını kim doğru koyar, zamanın ruhunu kim doğru okur ve Kaderullahın yardımını alırsa, o üretir buradan çıkacak olan medeniyet tasavvurunu.
Zamanın ruhunu kim okursa gelecek de onundur.
Bir Müslüman olarak hayata bakıyorsam, bir Osmanlı Müslümanı, bir Türk Müslümanı olarak hayata bakıyorsam niye olmayacak diyeyim? Pekâlâ olur derim.Sadettin Ökten, Müslümanlığın umdeleriyle mühendisliği bir arada yaşamak ve öğretmek gibi bir imtihanın içine doğmuş.
Din ise onun için bir kimlik meselesi değil, hayatın bizzat kendisi.
Parayla imanın aynı yerde buluşabileceğini ama Türkiyeli dindarların bunu yapamadığını düşünüyor, İslam dünyasının ruhi fukaralığından söz ediyor.

Osmanlı onun gözünde kadim medeniyetimizin son yorumu, fakat Osmanlıya bakamıyoruz!

Sadettin Öktenin babası, kızının başını örtüp örtmemesine karışmayan, Demokrat Partili, İmam Hatip Liselerinin kurucusu, Cerrahi Tekkesi mensubu.
Kendisi, Rönesansın da, sanayi devriminin de, aydınlanmanın da Ol! emriyle gerçekleştiğine inanan Osmanlı bakiyesi bir inşaat mühendisi.
Osmanlının kadim medeniyetimizin son halkası olduğunu ve Osmanlıyı anlamadan bir şey üretmenin mümkün olmadığını söylüyor.


Sadettin Ökten, modern zamanların içini boşalttığı pek çok kavramı çocukluğundan itibaren hayatın içinde bulmuş olan zamansız bir Müslüman aydını.
Türkiyede Müslümanlar para kazanmaya başladığında dinin de hal olmaktan çıktığını, yapılan bir uygulamaya dönüştüğünü belirtiyor.


Örselenmiş Osmanlıdan Medeniyet Umuduna, 1800lü yıllardan 2000lere uzanan, siyasi ve sosyal pek çok dönemi, pek çok İstanbulu, farklı ahlak, sosyal yaşantı, eğitim anlayışlarını aktaran, dinin hayattaki farklı karşılıklarına değinen bir kitap.
Muhafazakârlık, varlık, zaman, imtihan, dua, mit, faşizm, tasavvuf, haz gibi kavramların içini güçlü bir kalple ve aydın bir zihinle dolduran güçlü bir nehir söyleşisi.


İşte zamanı kutsayan, vaktin babası olma iddiasındaki bir mutasavvıfın gözünden modernizm ve kapitalizm analizi Aydınlanmadan İslam toplumlarına, Osmanlıdan Cumhuriyet dönemine ve günümüz Türkiyeli Müslümanına uzanan eleştirel bir bakış.

Yorum Yazın

* Gerekli Alanlar

  Bu kitaba henüz kimse yorum yazmadı. İlk yorumu bugün siz yazın

Sadettin Ökten Kitapları

Tümünü Gör

Benzer Kitaplar

© MaxKitap 2016 Tüm Hakları Saklıdır. Maxkitap.com bir Tepe'nin Yeri iştirakıdır.

Site Creation & Technology by WebHane